🕊Zábrdovice se modlí - Duchovní pouť - Bechyně, Milevsko

Bechyně

x

Na skále vysoko nad řekou Lužnicí a přesto přímo v centru Bechyně se rozprostírá františkánský klášter. Jedná se o stavbu vskutku unikátní, ale i zázračnou.

Klášter pochází z 15. století, kdy vznikl na místě původní, husity kompletně zničené stavby. Trojkřídlá budova s ambitem okolo čtvercového dvora byla po více než čtyři staletí sídlem františkánů a dnes je velice cennou památkou. Ukrývá totiž skutečný architektonický klenot středověku – nejrozsáhlejší soubor sklípkových kleneb, jehož význam přesahuje hranice naší země.

Součástí kláštera je kostel Nanebevzetí Panny Marie a kaple Ukřižování Páně a Bolestné Panny Marie. I tady se atmosféra duchovna pojí s architektonickými zážitky. Barokní kaple má totiž díky přestavbě neobvyklý osmiboký půdorys a kostel je opět zaklenutý obdivuhodnou sklípkovou klenbou.

Klášter je proslaven zázraky, které se udály kolem tří sošek.

Pane Ježíši ukřižovaný, stůj při nás.

 

Milevsko

x

Milevský klášter, nejstarší v jižních Čechách, založil v roce 1187 velmož Jiří z Milevska, s přípravami se začalo dokonce ještě o tři roky dříve. Jeho původní románská podoba z konce 12. století se z velké části dochovala dodnes. Ve druhé polovině 13. století došlo k prvním stavebním úpravám v gotickém slohu. Klášter dostal částečně pevnostní charakter a díky latinské škole v jeho prostorách se stal významným centrem kultury a vzdělanosti jižních Čech.

V 17. a 18. století byl klášter barokně upravován. Novou podobu dostalo děkanství, latinská škola, konvent i klášterní kostel. Bylo změněno i jeho zasvěcení na Navštívení Panny Marie. Roku 1989 byl klášter vrácen strahovským premonstrátům. Ti zde zřídili noviciát a řeholní dům. Lze si prohlédnout historické prostory bývalé prelatury, kde jsou muzejní expozice, dále rajskou zahradu s fragmenty křížové chodby a park. 

 

Panno Maria, kéž se vždy dokážeme poučit z minulosti, myslet na budoucnost a žít v přítomnosti.

 

Zdroj: https://www.jiznicechy.cz/pohodove/pamatky-v-jiznich-cechach/cirkevni-p…

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer